Ритъмът като креативен метод за работа с деца и младежи от ромския етнос

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по програмата „Социално ангажирани изкуства“.

Основна цел на проекта „Ритъмът като креативен метод за работа с деца и младежи от ромския етнос“ е чрез изразните средства на ритъма и музиката да създаде среда за изява на талантите и силните страни на 30 деца от ромски произход от 5ти до 8ми клас на VI ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в гр. Кюстендил, като подобри социалните им перспективи чрез ангажирането им в иновативен творчески процес, който същевременно е близък до техния мироглед и култура.

Проектът включва  провеждането  на 36 музикални и ритъм творчески работилници с перкусионни инструменти (по 18 работилници на две групи, всяка от от 15 деца) в рамките на 10 месеца и завършващ концерт пред публика, на който участниците в проекта ще демонстрират овладяното и наученото през година.

Основният метод, който използваме в проекта е  креативна групова работа – музикалните ритъм работилници, базирани на групово свирене на перкусионни инструменти във формата на барабанен кръг (drum circle).

Непосредственият ни личен ни опит ни е убедил в силата на въздействието на метода, особено при работа с деца и младежи от малцинствени групи, които са изключително възприемчиви към този тип  творческа дейност, която пасва прекрасно на потребностите на възрастовата и социално-културна група, способства за изява на скрити или подтиснати състояния и има отприщващ здравословно-терапевтичен и социално-интеграционен ефект

Водещ на ритъм работилниците е Мартин Иванов, композитор, диригент, ритъм терапевт/коуч, изследовател, положил основите на ритъм терапията и фасилитирането в България.

Всяка от двете групи от по 15 деца ще участва в 15 ритъм работилници, част от цялостна програма, която работи в 4 различни направления:

Образователно

Образователно – чрез ритъма и изразните средства на музиката да им помогне в подобряване на успеха и дисциплината.

Социално– превенция срещу отпадането от училище

За да се превърне училището в привлекателно, учениците имат нужда от нещо нестандартно и завладяващо, което да ги накара да бъдат значими, да учат, но и да се забавляват в същото време. Практиката показва, че застъпването на елементи от културата и традициите на малцинствата в учебното съдържание превръща училището в интересно за тези деца, ромските в частност, и повишава тяхната мотивация за образование, както и ангажираността на техните родители.

Терапевтично

Редуциране на агресията, хиперактивността и повишаване нивото на концентрация и внимание.

Културно

Забелязали сме, че ромските деца са особено добри в ритъма и изразяването чрез музика. Ритъмът и музиката са част от тяхното ДНК, начин на живот и изразяване. Чрез музиката може да се работи в много посоки за повишаване на тяхното разбиране на света и културата. Чрез нашия проект ще им дадем възможност да се запознаят и с културното наследство, ценности, музикални традиции на народи от целия свят – Африка, Южна Америка, Карибския басейн, Северна Америка. Ще разказваме и демонстрираме различни музикални стилове, които ще отведат до научаване на културата и традициите и бита на тези държави.