Добри в ритъма – добри в уроците

В началото на 2016 Институт ЛИБЕРА стартира двугодишен проект „Добри в ритъма – добри в уроците!“. Неговата цел бе да създаде възможности за творческа изява, личностна еманципация и успешен старт в живота на децата от начално училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Раждавица, област Кюстендил. В рамките на 24 месеца бяха проведени 36 ритъм сесии, целящи да ангажират учениците в приятна и полезна за тяхното развитие регулярна дейност, чиято цел е да повиши самочувствието им, да подобри здравния и емоционалния им статус, да подпомогне междуличностната им комуникация и психо-социална адаптация, като по този начин благоприятства цялостното им представяне в училище (вкл. успех) и извън него.

Очакваните резултати са на индивидуално ниво (ученик), социално-групово (клас), институционално (училище) и общностно (населено място), като на всяко равнище ще се търсят ползотворни въздействия на базата на таланта и изявата на силните страни на ангажираните в проекта социално слаби деца. 

ДОНОР

“Проектът се осъществява с подкрепата на Фондация „Работилница за граждански инициативи” по Програма за детско и младежко развитие, основаващо се на подход, при който се отчитат и надграждат силните страни на детето с финансовата подкрепа на Фондация „ОУК”

Logo OAK

Проектът включва 36 сесии, базирани на ритъма и ритъм терапията като образователен и терапевтичен метод.

Сесиите съдържат упражнения с барабани и други перкусионни инструменти, имащи за цел:

Най-важното и характерно за всички занимания с ритъм е, че знанията, навиците и целите се постигат с много усмивки, смях и забавни моменти. Ритъмът като форма на забавление дава възможност не само на децата, но и навсички нас с желание да се включим в сериозно обучение. Той не само подобрява емоционалното ни състояние, но и с умело насочване от страна на преподавателя, терaпевта, фасилитатора помага за подсъзнателното усвояване на важни и полезни качества.

РЕЗУЛТАТИ

В хода на проекта беше направено проучване на ефекта и въздействието на ритъм сесиите чрез замервания на нагласите на представителите на целевите групи към използваната методология и на ефектите от работата посредством серия от интервюта с децата участници в ритъм сесиите (както и анализ на обратната връзка от тях), с представители на училищния колектив и местната общност.

За периода на отчета беше изготвен заключителния доклад-анализ. Той показва, че общата оценка за провеждането на сесиите, включваща работа на терапевтите, организация и атрактивност на проекта и оборудване в първите месеци след стартирането е 4,90, докато в края вече е 5,40 по шестобалната система.

Общата удовлетвореност от проекта в началото е 76%, а в края на проекта 100% от анкетираните посочват, че са удовлетворени от постигнатите резултати.  

В допълнение към изследването, направено от Сдружение ЛАРГО, екипът на проекта проведе изследване на база на обратните връзки, получени от участващите деца като преди всяка сесия измерваме емоционалното състояние на всяко дете, като му показваме „емоционална карта“ с 5 емотикона, за да определи като кое от тях се чувства в момента. Емотиконите започват от силно намръщено лице, до широко усмихнато, като за първото отчитаме една точка, а за последното 5 точки. Средните състояния са съответно 2 точки (леко намръщено/тъжно), неутрално (3 точки), леко усмихнато/щастливо (4 точки). След края на всяка сесия отново показваме картата на всяко дете и отново му задаваме същия въпрос.

Средният входящ бал на „щастие/усмихнатост“ преди сесиите е 4.05, а след края на всички сесии е 4.48 (при максимален бал 5.00). Това представлява покачване с около 11%.  

По-значимо е подобрението при децата, които по някаква причина влизат в сесията с ниска емоционална самооценка – (първите три емотикона).

При тях от среден входящ бал от 2,25 – изходящият е 4.38 или 95% подобрение в емоционалното състояние на тези деца.

проект „Добри в ритъма – добри в уроците